Potteruniverset: Holyhead-Harpyerne

Kender du Holyhead-Harpyerne?

Quidditch! Jeg må indrømme, at jeg aldrig selv har været den største fan af sport generelt; hverken fodbold, tennis, håndbold eller badminton siger mig det helt store. Der er dog noget specielt over Quidditch, måden man spiller det og de magiske bolde! En smule farligt kan det måske også virke for os mugglere, men spændende er og blive det nu engang!

Siden Quidditch er en kæmpestor troldmandssport, så er der en masse forskellige kendte Quidditchhold. Dette inkluderer både landshold og hold i andre ligaer. Ét af ligaholdene er Holyhead-Harpyerne, som spiller for den britiske og irske liga. Lad os endelig få taget et kig på holdet i dag!

Lidt om historien bag Holyhead-Harpyerne

Holyhead-Harpyerne blev stiftet i år 1203. Altså kan man roligt sige, at det har utrolig mange år på bagen! Lige nu (i skrivende stund) er det trods alt år 2024 - og vi er godt på vej mod år 2025. Hold da op holdet har eksisteret længe! Det er nemlig også det 2. ældste eksisterende hold, så det er spændende, at man i den magiske verden har holdt fast på det.

Navnet kommer fra den nordwalisiske by, Holyhead, hvor holdet har sin oprindelse.

De har engang spillet en kamp mod Heidelberg-Høgene, som varede hele syv dage! Jeg ved ikke med jer, men jeg ville godt nok ikke orke at spille en fodboldkamp på syv dage! Men sådan går det jo med et spil, der først afsluttes, når Det Gyldne Lyn er fanget!

Hvad er specielt ved Holyhead-Harpyerne

I og med at der er mange hold, er det nemt at tænke, at der ikke er noget videre specielt ved de forskellige hold. Det er faktisk ikke helt sandt, da flere hold har nogle unikke træk; og Holyhead-Harpyerne er da også speciel på én måde!

Dette Quidditchhold består nemlig kun af hunkøn! Du hørte rigtigt! Der er kun kvinder på holdet! Samtidig er der flere spillere med et fornavn eller efternavn, der starter med G, om end dette hverken er et krav eller gør sig gældende for alle spillere. Men sjovt at tænke på er det alligevel, især fordi Ginny Weasley har været angriber for Holyhead-Harpyerne!

Har du en interesse i Holyhead-Harpyerne eller Quidditch?

Mange på World of Potter vælger at skabe sig en karakter med interesse i Quidditch. Det forstår man absolut godt, fordi det giver meget spændende spil og en fælles interesse med andre brugere.

Holyhead-Harpyerne er derfor også noget, du kan drage ind i dit spil. Har du en hunkønskarakter, kan du måske lege med at være en del af holdet og dermed være en del af det 2. ældste Quiddtichhold! Det giver spændende spil- og skrivemuligheder.

Har din karakter ikke interesse i selv at spille, så er der også muligheden for at spille på at være fan. Find nogle andre brugere på siden, der har lyst til at skabe eller være en del af en fanklub? Det giver muligheder for spil, relationer og en masse spas! Du kan måske også gå i den modsatte grøft og spille på, at det er det hold, din karakter bare IKKE vil have skal vinde noget som helst!

Jeg glæder mig i hvert fald til at se Holyhead-Harpyerne i jeres spil!

Del i kommentarfeltet


Hvilket Quidditchhold er dit yndlings?

Ezekiel Ledgerwood

Alle illustrationer i blogindlægget er lavet i Canva