Karriere Kompasset
#2 Mørkemagtjæger
Mørkemagtjæger - Hvad vil det sige?

Mørkemagtjæger er ikke noget, alle bare kan blive. Først skal man igennem et meget spinkelt nåleøje for at blive Auror, og vi ved alle sammen, at allerede her er det ikke alle, der er formet til jobbet. Men når man så er kommet igennem dette nåleøje og har gennemført de tre år på grundforløbet som Auror, så skal man igennem to år som undercover. Derefter kan man, hvis man er gjort af det rette stof, komme i betragtning til at blive mørkemagtjæger. Det er noget af en vej, man skal gå, seks år på studie i et både fysisk og psykisk presset miljø, men hvis du virkelig vil det, så kan du også.

Men hvad vil det egentlig sige at arbejde som mørkemagtjæger? Som mørkemagtjæger kommer man til at arbejde med de hårdeste og værste kriminelle, man kommer til at dykke ned i et speciale, hvor der ikke er nogen nåde, hvor man skal arbejde tæt, og hele tiden skal opsøge den magi, som vi igennem vores skolegang på Hogwarts drømmer om, aldrig at komme til at møde.

FAKTABOKS:

Uddannelse: Aurorakademiet
Hvor lang tid tager den?: 6 år. 3 år på grundforløbet, 2 år på speciale som undercover Auror og til sidst 1 år på specialet som Mørkemagtjæger
Ansættelsessted: Ministeriet for Magi
Styrken kræves både fysisk og mentalt

Når det kommer til en stilling som denne, så kræves det, at du både har en fysisk og mental udholdenhed, som ikke knækker i pressede situationer, for man kan ikke selv vælge, hvornår man er klar til opgaverne. For dette er ikke et 8-16 job eller noget, hvor man selv kan vælge sine vagter. Som mørkemagtjæger skal du være på, når opgaverne kræver det. Du vil aldrig kunne vide, hvornår opgaven kræver, at du skal være der. Det kan være midt om natten, at der kommer en patronusbesked om en mørk magiker, og så skal du kunne stå der på ingen tid.

Brugen af det i dit spil

I det daglige spil kan det godt føles som om, der ikke er mange at spille med lige på jobfronten, men det er jo, hvad man gør det til. Man kan i den grad gøre brug af det spil, der ligger bag at have en karakter, der er mørkemagtjæger. Her kan man lave plots lidt på en anden måde, hvis ikke man har kollegaer at spille det ud med. Har man for eksempel haft en opgave med at opsøge brugen af imperius-forbandelsen? Måske har der været en artikel i Profettidende, som man kan bruge til at have været en opgave, man selv har arbejdet på. Det er kun fantasien, der sætter grænsen for, hvad man kan gøre.

Grib plots som Oneiros’ Rige

Der er ingen tvivl om, at plotteamet gerne vil have, at vi deltager i det, de laver til os, og her er der til tider også brug for en mørkemagtjæger! I kampen mod Oneiros’ Rige mødte vi en mørk shaman, der ledte efter noget i drømmeverdenen. Hans tilhængere, søvngængerne, sendte så mange som muligt ind i en fortryllet søvn, og det er her, du som mørkemagtjæger kunne være kommet på banen. Du ville helt sikkert kunne have brugt denne stilling til at bekæmpe søvngængerne og shamanen og have været med på jagten.

En vigtig og lærerig ting, jeg tror, alle skal huske, er, at jo mere vi deltager i plots, som plotteamet laver, jo mere får de lyst til at lave det. Hvis der er mange, der for eksempel synes, det er sjovt at jagte den mørke magi, er det også noget, man har lyst til at komme tilbage med. Derfor er det en opfordring, ikke kun til mørkemagtjægere, men til alle. Brug de plots, der kommer op på siden, til dit eget plot.

Karriere Kompasset siger på gensyn