Adresse: Tusmørkegyden 13B
Speciale: Mørk magi, forbandede objekter og antikviteter af tvivlsom karakter
I en skyggefuld sidegade til Diagonalstræde finder man Borgin & Burkes – den største antikvitetsforretning med speciale i mørke og sortekunst-relaterede genstande. Butikken ligger i Tusmørkegyden 13B, hvor både støv og stilhed har lagt sig tungt over hylderne. Lokalet er svagt oplyst, og i det dunkle lys kan man netop ane konturerne af underlige objekter og forheksede antikviteter. Midt i butikken står en kold stenpejs, hvor Harry Potter engang ved en fejltagelse landede via susepulver.
Butikken blev grundlagt af duoen Borgin og Burkes, der var berygtede for deres evne til at købe værdifulde genstande for næsten ingenting – og sælge dem videre til en pris, der var alt andet end rimelig. Den ene ejer, Borgin, beskrives som en gammel, krumrygget mand med fedtet hår og en ildevarslende tilstedeværelse. Om Burkes vides meget lidt.
Borgin & Burkes har været en fast del af det mørke hjørne af troldmandsverdenen siden mindst begyndelsen af 1900-tallet. Butikken blev for alvor kendt blandt almindelige troldmænd, da Harry Potter i 1992 fejlnavigerede sin vej dertil via pejsen og overhørte en samtale mellem Lucius og Draco Malfoy. Flere år senere blev det afsløret, at et forsvindingskabinet i Borgin & Burkes spillede en central rolle i Dødsgardisternes angreb på Hogwarts i 1996.
Med sin mørke og kolde atmosfære skræmmer butikken mange troldmandsfamilier væk. Selv Molly Weasley forbød sine børn at sætte fod i Tusmørkegyden. Ikke uden grund – nogle af de objekter, der opbevares her, har taget liv eller drænet magikere for forstanden.
Det er ikke en butik, man besøger ved et uheld. Det kræver mod – eller mørke intentioner – at træde ind over tærsklen til Borgin & Burkes. Men for dem, der søger det forbudte, det farlige eller det glemte… er dette stedet at begynde.