Madam Malkin

Diagonalstræde

Mod nord i Diagonalstræde finder man Madam Malkins butik – et elegant og velorganiseret sted, der dufter svagt af roser og nystrøget fløjl. Butikken bugner af kapper, kjortler og alt det tøj, enhver heks eller troldmand kunne få brug for – hvad end du skal til fest, giftes, starte på Hogwarts eller bare holde varmen i de kolde måneder.

Bag disken står Madam Malkin selv og holder et vågent øje med butikkens mange stativer og prøverum, mens magiske båndmål svæver rundt og retter på sømme. Spejle i guldrammer giver kommentar til pasform og stil, og intet forlader butikken uden at sidde helt perfekt.

Det siges, at selv den legendariske usynlighedskappe blev købt her engang – men Madam Malkin vil hverken be- eller afkræfte rygtet. Én ting er dog sikkert: hvis du mangler tøj til en særlig anledning, så er det her, du finder det.

Eksempler på hvad du kan finde i butikken:

Besøg butikken her