Harry Potter og De Vises Sten: Forskelle mellem bog og film
Harry Potter filmene er elsket af mange verden over, men de er også en filmatisering af en bogserie skrevet af J. K. Rowling. Det betyder, at der er visse detaljer fra bøgerne, som ikke er kommet med. I dagens blogindlæg har jeg undersøgt nogle af de forskelle der kan findes mellem bogen og filmatiseringen af Harry Potter og De Vises Sten. Hvad mangler der for eksempel, og hvilke ting er blevet ændret?

- Fra : Ezekiel Ledgerwood

Du er nødt til at logge ind for at kunne kommentere.
Rico Wallace

Rico Wallace Jeg er helt enig med de to flotte under mig!

Cressida Ashbourne

Cressida Ashbourne Enig med Theo - men også eliksirgåden!! Hermione mangler sit moment to shine, selvom hun har planten i starten dog xD

Theo Cooper

Theo Cooper Jeg ville have elsket det første møde med Draco Malfoy, som originalt sker i Madam Malkins! Det havde været episk og et af de steder i første bog jeg holder allermest af!

Mødested for potterheads

Bliv en del af Danmarks fedeste online Harry Potter univers og mød en masse søde og rare mennesker med samme interresse som dig selv. Vi byder dig velkommen med åbne arme!

Opret profil her

Hold dig opdateret